Sprytne finanse

Rzetelne i strawnie podane informacje ze Å

poniedziałek

21

Lipiec 2014

1

COMMENTS

Odzyskaj swoje pieniądze – skuteczna windykacja.

Written by , Posted in Windykacja

inwestowanie w fundusze

Ściąganie długów – twarda windykacja terenowa

Masz problem z niesłownym kontrahentem, który ociąga się z oddaniem należności finansowych? Niestety często bywa tak, że zaciągnięty dług nie trafia w terminie do właściciela. Taka sytuacja faktycznie jest problematyczna, niesie wiele stresów i niejasności. Kiedy kontrahent, mimo wezwań i przypomnień, nie spieszy się, aby zwrócić zaciągnięty dług, trzeba po prostu działać, nie można być bezradnym.

windykacja terenowaJest zatem kilka sposobów, by zaradzić tej sytuacji i skutecznie ściągnąć dług. By wyjść z tej trudnej sytuacji można na własną rękę próbować odzyskać należność, bądź skorzystać z usług firmy windykacyjnej, dla której ściąganie długów to profesja.

Aby odzyskać dług, trzeba dobrze zaplanować działania, tak by nie tracić niepotrzebnie nerwów i czasu.

Jeśli sytuacja jest taka, że zależy Ci na dobrych relacjach z dłużnikiem, sprawę należy rozwikłać ostrożnie, ale niewątpliwie skutecznie. Najlepiej najpierw próbować rozmawiać z kontrahentem, oraz negocjować warunki spłaty długu, czyli termin, forma zapłaty, ilość rat i wysokość odsetek.

Kiedy jednak sytuacja jest bardziej skomplikowana i nie dajemy sobie rady z samodzielną windykacją, bądź dłużnik jest nieskory do negocjacji i nie reaguje na wezwanie do zapłaty – możemy zgłosić się do firmy windykacyjnej.

Obecnie na rynku znajdują się pod dostatkiem firmy zajmujące się ściąganiem wierzytelności. Trzeba jednak przed wyborem konkretnej sprawdzić wszystkie informacje.

W internecie na forach znajdziemy wiele cennych opinii, wiele osób wymienia się tutaj doświadczeniami ze współpracy z daną firmą, czy zamieszcza ostrzeżenia przed nieprawidłowościach w ich funkcjonowaniu. Należy też sprawdzić aktualność wpisów w KRS, oraz sprawdzić czy dana firma jest rekomendowana przez organizacje branży windykacyjnej (między innymi Polski Związek Windykacji).

WindykacjaFirma windykacyjna najpierw próbuje rozwiązać spór polubownie. Jest to tak zwana windykacja miękka czyli przedsądowa. Do działań na tym poziomie należą czynności takie jak monity (telefoniczne, pisemne), kontakt z Krajowym Rejestrem Długów. Wszystkie te działania mają na celu prowadzenie negocjacji i zawarcie polubownej ugody z dłużnikiem, oraz nakłonienie do spłaty należności.

Taka polubowna metoda egzekwowania należności może być wykonywana w dwojaki sposób. Windykator może działać albo zdalnie, albo osobiście.

Osobisty kontakt, czyli windykacja terenowa, sprawdza się w przypadku, kiedy utrudniony jest kontakt i porozumienie z dłużnikiem (brak kontaktu telefonicznego, brak odpowiedzi na monity).

Kiedy jednak taka polubowna droga nie przynosi żadnego skutku, windykator jest zmuszony wobec dłużnika zastosować ostrzejsze środki. Ściąganie długów odbywa się za pomocą windykacji twardej. Windykacja twarda to wszelakie czynności, które wkraczają na drogę sądową, a następnie i egzekucyjną.

windykacja twardaWindykacja twarda to następny krok egzekwowania należności w przypadku braku efektów przy windykacji miękkiej.

Borykanie się z nieuczciwymi dłużnikami, stres przy kolejnych niedających efektu mediacjach powadzonych na własną rękę, to bardzo nieprzyjemne zadanie. Dlatego też to zadanie najlepiej zostawić wyspecjalizowanym komórkom, które posiadają wiedzę, umiejętności i kompetencje w tym kierunku.

Bardzo często zdarza się jednak tak, iż dłużnik wcale nie boryka się z brakiem płynności finansowej, tak że nie jest w stanie oddać należności. Okazuje się, że te pieniądze są cały czas w obrocie przez dłużnika. A sam dłużnik czuje się na tyle bezkarny, iż nie będzie się kwapił z ich zwrotem. Dobre firmy windykacyjne skutecznie egzekwują kwoty od dłużników i to nawet w przypadku bardzo trudnych spraw.

Nad wszelakimi czynnościami jakie podejmują firmy windykacyjne zawsze czuwa Komisja Nadzoru Finansowego.

1 Comment

  1. Jan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


× 3 = dwadzieścia cztery