Sprytne finanse

Rzetelne i strawnie podane informacje ze Å

wtorek

16

Grudzień 2014

6

COMMENTS

Jak wycenić firmę na sprzedaż – Oszacuj wartość swojej firmy!

Written by , Posted in Spółki z o.o.

Wycena firmy jest niezbędna przy wielu czynnościach administracyjnych. Przy wycenie danej działalności należy uwzględnić wszystkie jej cechy oraz zalety dla potencjalnego kupca. Jeśli szukają Państwo pomocy przy wycenie, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu, w których podpowiemy jak wycenić firmę na sprzedaż.

Czym jest wycena firmy?

Wycena firmy to nic innego jak oszacowanie jej potencjalnej wartości. Rzetelnie przeprowadzona wycena będzie stanowić silny argument przy negocjacjach z wszystkimi zainteresowanymi oraz pozwoli nam poznać rzeczywisty potencjał naszej firmy. Niestety, właściciele firmy często kierują się emocjami oraz często przesadzonymi szacunkami na temat własnej działalności, co będzie skutkować zawyżoną ceną spółki. Aby uniknąć takiej sytuacji, wycena powinna być przeprowadzona przez osobę bezstronną, która obiektywnie oceni obecną kondycję firmy.

W jakich sytuacjach wycena jest niezbędna?

Znajomość wartości danej spółki jest konieczna w określonych przypadkach:

  • sprzedaż firmy lub jej udziałów.
  • pozyskanie nowego inwestora.
  • wyjątkowe sytuacje prawne (prywatyzacja, fuzja itd.).

Czym należy kierować się przy wycenie?

SpółkaJednym z najistotniejszych czynników przy wycenie jest dochód firmy. Brany pod uwagę jest zarówno dochód osiągnięty w przeszłości, jak i prognozowany dochód. Istotna jest również aktualna sytuacja finansowa firmy – brak zadłużeń lub zaległych wypłat dla pracowników. Ponadto, duże znaczenie ma branża, w której działa nasza firma. Zsumowanie tych trzech czynników, będzie niezwykle ważne przy wycenie przedsiębiorstwa.

A co na to prawo?

Musimy pamiętać, iż wszystkie zmiany statusu spółki wymagają stosownych działań administracyjnych. Wszelkich niezbędnych informacji udzieli nam ,,Kodeks spółek handlowych z komentarzem”. Jest to niezbędne kompendium wiedzy o wszelkich przepisach dotyczących spółek. Innym dokumentem, którego treść należy uwzględnić jest ,,regulamin zarządu spółki z o.o”. Regulamin ów jest jednym z najważniejszych dokumentów obowiązujących w firmie. Definiuje on podział obowiązków oraz kompetencję poszczególnych członków zarządu. Dokonując jakichkolwiek zmian prawnych, musimy pamiętaj o stosownych zmianach w regulaminie spółki.

Którą metodę wybrać?

Obecnie istnieje kilka metod wyceny spółki:

  • Metody majątkowe określają wartość firmy poprzez jej aktywa oraz posiadany kapitał.
  • Metody dochodowe zwracają szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju dochody firmy. Są to w szczególności: prognozy zarobków na kilka następnych lat, oszacowanie czystego zysku (z pominięciem np. amortyzacji) oraz wartość następujących przypływów pieniężnych.
  • Metody porównawcze skupiają się na skontrastowaniu transakcji przeprowadzanych przez wycenianą firmę, z konkurencyjnymi spółkami. Często daje to dość przejrzysty obraz aktywności firmy oraz ich działań na rynku.

Jednakże, nie da się w jednoznaczny sposób stwierdzić, która z wyżej wymienionych metod jest najlepsza. Często wybór odpowiedniej metody jest dokonywany przez rzeczoznawcę, który zajmuje się wyceną.

Podsumowanie

spolka-jawnaPodsumowując: każdy właściciel przedsiębiorstwa powinien być świadomy, jak ważna jest rzetelna wycena jego spółki. Mnogość metod wyceny może rodzić spory dylemat, dlatego zalecamy zlecenie wyceny profesjonalnemu rzeczoznawcy, który zagwarantuje nam oszacowanie realnej wartości naszej spółki. Warto tutaj wspomnieć o jednej bardzo istotnej kwestii – jeżeli naszą spółką jest zainteresowany poważny przedsiębiorca, wysoce prawdopodobnie jest to, iż zleci on wykonanie własnej wyceny naszej firmy. Będzie to dla niego formą zabezpieczenia przed ewentualną próbą oszustwa, a dla nas sygnałem o doświadczeniu przyszłego kupca. Mamy nadzieję, iż nasz artykuł rzucił nieco światła na tematykę wyceny działalności gospodarczej oraz pomoże Państwu w dokonaniu odpowiedniej wyceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


7 − jeden =