Sprytne finanse

Rzetelne i strawnie podane informacje ze Å

środa

28

Styczeń 2015

8

COMMENTS

Co to jest ubezpieczenie chorobowe?

Written by , Posted in Ubezpieczenia

ubezpieczenie członków rodziny

Zdrowie znajduje się, a przynajmniej powinno znajdować się w centrum zainteresowania nie tylko samych obywateli ale również państwa. Im lepsza opieka społeczna tym bardziej zadowoleni i produktywni ludzie. Jak to wygląda w praktyce wiemy wszyscy, lecz większość z nas i tak uważa, że warto być ubezpieczonym, nawet jeśli teoretycznie świadczenie to nie obejmuje danej jednostki.

Co to jest ubezpieczenie chorobowe?

Ubezpieczenie chorobowe to świadczenie społeczne opłacane z pieniędzy podatnika na rzecz jego opieki zdrowotnej. Jest niezbędne w chwili gdy dana osoba nie jest zdolna do wykonywania pracy i potrzebuje wsparcia finansowego. Ubezpieczenie chorobowe zostało wydzielone z Ubezpieczenia Zdrowotnego. Składki są pobierane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych a opłacane mogą być poprzez samych pracowników lub podmiot za nich odpowiedzialny.

W przypadku gdy dana osoba nie jest zdolna do wykonywania swoich obowiązków pracowniczych wypłacany jest jej zasiłek chorobowy. Jego wysokość wynosi osiemdziesiąt procent wysokości wynagrodzenia pracownika. Jeśli jednak pracownik choruje w wyniku wykonywanych czynności w pracy lub w czasie dojazdu do niej płatność wynosi sto procent. Trzydzieści pięć dni to okres, w czasie którego pracodawca ma obowiązek wypłacić pieniądze, a od trzydziestego szóstego dnia sprawą tą zajmuje się ZUS.

W ramach ubezpieczenia chorobowego mieszczą się takie przyczyny jak świadczenia rehabilitacyjne, zasiłki wyrównawcze, macierzyńskie oraz opiekuńcze.

Ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo podlegają pracownicy wszystkich firm, osoby związane z spółdzielniami rolniczymi oraz produkcyjnymi, osoby odbywające zastępcze formy służby wojskowej.

Ubezpieczenie może być również dobrowolne i dotyczy pracowników nakładczych, osoby na umowach o zlecenie i agencyjne, prowadzące działalność pozarolniczą. Oprócz tego mogą to być osoby duchowne, a ponadto więźniowie, którzy w ramach odsiadki wykonują jakąś pracę.

Co roku płacimy coraz więcej pieniędzy

PieniądzeSkładka chorobowa wzrasta co roku. Wynosi również tyle samo ile składki dotyczące ubezpieczenia emerytalnego oraz rentownego. W przypadku wszystkich tych, którzy ubezpieczają się dobrowolnie opłata na składki nie może wynosić więcej niż 250 % miesięcznego wynagrodzenia. Składka wynosi 2,45% podstawy wymiaru. W 2014 roku było to 55,07 zł dla stałych firm oraz 12,35 zł dla nowych firm. Kwoty te wzrosły od początku nowego roku 2015 i wynoszą 58,20 zł oraz 12,86 zł.

Czy warto opłacać ubezpieczenie chorobowe?

NFZ i odliczenia zusW przypadku niektórych osób, jak na przykład tych prowadzących własną działalność gospodarczą opłacanie co miesięcznej składki nie jest obowiązkowe. Powstaje więc pytanie czy warto przelewać co miesiąc daną kwotę?

Okazuje się, że nawet regularne opłaty na rzecz ZUS nie dają gwarancji, że obejmie nas ubezpieczenie. Wystarczy chociaż raz spóźnić się wypłatą i zostajemy skreśleni z listy. Ponadto każdego przedsiębiorcę obejmuje dziewięćdziesiąt dni w czasie których nie jest on objęty ubezpieczeniem, lecz wedle prawa jeśli tego chce musi wnosić opłatę. Kwestia ta nie obejmuje ubezpieczenia na wypadek ciąży i macierzyństwa. Kwoty podzielone są na tak zwane Mały ZUS i Duży ZUS. Wynoszące odpowiednio w roku 2015 Tylko wyższe składki gwarantują wyższe świadczenia.

Wielu ludzi uważa również, że z powodu fatalnego stanu służby zdrowotnej i tak wnoszenie składek nie ma większego sensu, ponieważ w razie wystąpienia choroby i tak trzeba zapłacić by leczyć się prywatnie. Jest to nie do końca prawidłowe myślenie.
Od każdej osoby prowadzącej działalność osobno zależy, czy chcą opłacać składkę chorobową. Z pewnością jest to przydatne w przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych jak i w czasie macierzyństwa.

Odliczenia ZUS – 2015 r.

Składki ZUS dobrowolne i nie w tym oczywiście chorobowe podlegają również odliczeniu podatkowemu. Odliczenia ZUS 2015 w przypadku składek zdrowotnych wynoszą 7,75% podstawy wymiaru. ZUS do odliczenia 2015 w przypadku całej składki wynosi 9%. Składki można odliczyć na dwa sposoby, jako koszty uzyskania przychodu oraz odliczyć od dochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 + = piętnaście