Sprytne finanse

Rzetelne i strawnie podane informacje ze Å

wtorek

16

Czerwiec 2015

0

COMMENTS

Jak zacząć inwestowanie na giełdzie? Praktyczny poradnik.

Written by , Posted in Inwestycje

Giełda jest magnesem przyciągającym coraz większą ilość graczy, którzy marzą o wielkich zyskach. Trzeba jednak pamiętać, że inwestowanie na giełdzie nie jest proste i wymaga nie tylko konkretnej wiedzy, czasu, pieniędzy i nerwów, ale także odpowiednich cech charakterologicznych inwestora, a nawet pewnej dozy szczęścia. Jak więc właściwie zacząć swoją przygodę z inwestowaniem, aby zminimalizować ryzyko utraty własnych oszczędności?

Charakter i predyspozycje człowieka a giełda

Teoretycznie, wydaje się, iż każdy może się stać profesjonalnym graczem giełdowym. Jednak teoria często mija się z praktyką i tak jest w tym przypadku. Inwestowanie na giełdzie wymaga bardzo specyficznych cech charakteru pozwalających zarówno na zachowanie zimnej krwi w sytuacjach kryzysowych (o które nie jest trudno), jak i na skuteczną analizę ryzyka finansowego. Na pewno niezbędna jest umiejętność pewnej samodyscypliny i trzymania nerwów na wodzy. Każda inwestycja, aby mogła przynieść realne efekty, powinna być dobrze przemyślana i mieć opracowaną konkretną strategię działania. Chodzi o to, aby nie ulegać emocjom i nie kierować się pokusami, ale konsekwentnie trzymać się założonej strategii.

PieniądzeRównie istotna jest pokora, dzięki której rozsądny inwestor będzie zawsze miał plan awaryjny, gdyby wcześniejsze założenia okazały się niesłuszne. Warto pamiętać, że na giełdzie nie ma transakcji w stu procentach pewnych.

Inwestowanie na giełdzie wymaga także precyzyjnych umiejętności analitycznych oraz systematyczności. Nie ma w tym przypadku miejsca na spontaniczne działania. Ilość codziennych informacji, które należy odpowiednio zanalizować, może się jednak okazać zbyt trudnym zadaniem dla osoby preferującej szybkie decyzje. W tej sytuacji, to chyba lepiej pójść do kasyna albo do punktu lotto. Giełda jest ryzykiem, ale powinna być ryzykiem kontrolowanym.

A jak o ryzyku mowa, to należy sobie uświadomić, że każda inwestycja na giełdzie jest obarczona możliwością utraty części, a jeżeli nie pomyśli się o dywersyfikacji, to nawet całości zainwestowanych pieniędzy. Osoby trudno znoszące działania ryzykowne, powinny głęboko się zastanowić, czy giełda jest rzeczywiście ich przeznaczeniem.

Dobre przygotowanie

gieldaJeżeli ktoś już bardzo konkretnie zastanawia się nad tym, jak inwestować na giełdzie, to powinien posiąść dogłębną wiedzę na temat jej funkcjonowania. Bez znajomości pewnych zależności ekonomicznych, cyklów koniunkturalnych, ogólnych zasad dotyczących zasad kupna i sprzedaży akcji, zagadnień związanych z hossą i bessą, nie można zacząć swojej przygody z giełdą, bo na pewno skończy się to marnie. Teoria jest dobrą bazą dla dalszej pracy.

Przydatne mogą się również okazać (na etapie początkowym) wszelkiego rodzaju gry giełdowe czy symulatory giełdowe, które dają wiedzę o pewnych mechanizmach. Warto jednak pamiętać, że granie bez inwestowania realnych kwot niekoniecznie w pełni odda charakter działania całego rynku. Po prostu, w tym przypadku gra idzie jedynie o wirtualne pieniądze. Do takiego inwestowania podchodzi się bez emocji i bez presji. Czasami zdarza się, że osoby świetnie radzące sobie z wirtualnymi pieniędzmi, ponoszą klęskę na rynku realnych kwot.

Zawsze musi być plan

Plan, to nic innego, jak określona strategia inwestycyjna polegająca na rozpoznaniu wszelkich potrzeb oraz możliwości ich realizacji. To również projekt celów, a także sposobów ich osiągnięcia. Pierwsze pytanie, na jakie należy sobie odpowiedzieć, dotyczy celu inwestowania. Brzmi to może dziwnie, ale praktycznie każdy psycholog zwróci uwagę na fakt, że zawsze powinno się precyzyjnie określać swoje cele. W tym przypadku chodzi o to, iz nie wystarczy sobie odpowiedzieć, że celem inwestowania na giełdzie jest chęć zarobienia i wzbogacenia się. Trzeba wyznaczyć konkretne cele, a więc przykładowo, inwestycja na giełdzie ma zapewnić godziwą emeryturę albo umożliwić kupno nowego samochodu. Określenie celu ma wpływ na rozmiar inwestycji, a także na sposoby inwestowania.

Duże, czy małe kwoty na początek?

giełdaTo jest podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć. I w zasadzie istnieją dwie szkoły. Jedna mówi o tym, że nie warto wchodzić w inwestowanie na giełdzie, jeżeli nie dysponuje się kwotą poniżej 10 000 zł. Prawdą jest, że im wyższe sumy inwestycji, tym większe możliwe zyski.

Jednak, wielu ludzi w naszym kraju nie dysponuje taką kwotą, ale to nie oznacza, że giełda jest dla nich niedostępna, ponieważ istnieje druga szkoła mówiąca, iż inwestowanie na giełdzie można rozpocząć mając do dyspozycji nawet 100 zł. W tym drugim przypadku można mówić o bezpiecznym wchodzeniu w giełdę. To takie małe kroki, które pozwalają zapoznać się z mechanizmami giełdowymi, umożliwiają też zorientowanie się inwestora, czy giełda jest odpowiednim dla niego miejscem. Warto wtedy wszelkie transakcje poprzedzać gruntowną analizą i jednocześnie uczyć się przyjmowania pełnej odpowiedzialności za decyzje. Natomiast spokojnie można robić regularne dopłaty co miesiąc.

Jedna uwaga, nigdy na wolno przeznaczać na inwestycje pieniędzy na bieżące spłaty lub utrzymanie. Inwestycja na giełdzie powinna być zawsze realizowana z nadwyżek finansowych. Zawodowym graczem można stać się później.

Budowanie portfela

To niezwykle istotne zagadnienie z punktu długoterminowego podejścia do rynku, ale także z punktu racjonalnego podejścia. Kwestia jest taka, że jakieś złote strzały zdarzają się tak często, jak duża wygrana w lotto, czy w ruletkę. Inwestowanie na giełdzie w jedną konkretną akcję, w jedną spójkę wiąże się z naprawdę kolosalnym ryzykiem. Rozsądna wydaje się więc dywersyfikacja, czyli inwestowanie w różnych sektorach rynku, ale także w różnych krajach oraz giełdach. W tym momencie ponownie się kłania wiedza, jaką trzeba nabyć, aby zostać rozsądnym inwestorem.

Analiza fundamentalna czy techniczna?

Obie mają swoich zwolenników, jednak wydaje się, że najlepszy jest złoty środek, a więc połączenie tych dwóch opcji. Analiza techniczna z pewnością pozwoli udzielić odpowiedzi na pytanie, kiedy kupować oraz kiedy sprzedać akcje, fundusze, czy obligacje. Natomiast analiza fundamentalna podpowie, kiedy kupować produkty inwestycyjne.

Jak widać, inwestowanie na giełdzie nie jest wcale taką łatwą sprawą i wymaga zarówno predyspozycji charakterologicznych, jak i potężnej wiedzy. Warto pamiętać o tym, że nie ma stuprocentowo pewnych inwestycji. a także, aby dobierać wszelkie produkty oraz instrumenty finansowe zależnie od indywidualnego upodobania do ryzyka i zgodnie z posiadaną wiedzą (a więc inwestować w to, co w pełni się rozumie). Giełda naprawdę wymaga świadomych decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


6 − = trzy