Sprytne finanse

Rzetelne i strawnie podane informacje ze Å

wtorek

6

Październik 2015

0

COMMENTS

Czy przy dzisiejszym stanie gospodarki warto inwestować w złoto?

Written by , Posted in Inwestycje

Sztaba złota

Przeciętne pensje w naszym kraju raczej nie są wysokie, więc trudno się dziwić rosnącej fali zainteresowania rozmaitymi formami inwestowania. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest inwestycja w złoto oraz inne surowce.

Zainteresowanie inwestowaniem w surowce wprost wypływa z potencjału niezłych stóp wzrostu, możliwych zysków i to niezależnie od zawirowań na rynkach akcji, a także od ochrony przed inflacją. Problem jest taki, że inwestowanie w złoto i inne surowce nie jest taki prosty, jak się laikom wydaje.

Dlaczego inwestowanie w złoto może się okazać dobrym wyborem?

Zakup akcji często jest dość skomplikowany, natomiast zakup złota, srebra, czy innych surowców wydaje się relatywnie prosty. W tym przypadku wystarczy jedynie samo zamówienie konkretnego towaru. Tak naprawdę, nie ma potrzeby znajomości pojęć specjalistycznych oraz zakładania rachunków.
Coraz więcej ludzi ma też ograniczone zaufanie do zarówno do organów państwa, jak i drukowanych przez nie pieniędzy. Złoto jest więc dobrą alternatywą dla bezkresnej produkcji, mało użytecznych, banknotów.

Jak inwestować w surowce?

Złoto

Złoto

Inwestowanie w złoto oraz inne surowce jest na pewno dużo prostsze, niż ma to miejsce w przypadku akcji, ponieważ nie trzeba wnikliwie śledzić i analizować wielu możliwych opcji.

Poza tym, każda inwestycja w złoto oznacza swego rodzaju prestiż i nobilitację.

 

Dlaczego inwestycja w złoto jest warta uwagi?

Wielu inwestorów podkreśla, że inwestowanie w złoto oraz inne kruszce jest jednocześnie ochroną kapitału oraz może się stać dość zyskowną inwestycją. Trzeba pamiętać, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu, to właśnie złoto stanowiło podstawę całego systemu pieniężnego na świecie.

Natomiast waluta banknotowa często ulega procesom inflacji, staje się bezwartościowa i praktycznie może służyć jedynie za podpałkę do kominka. Trzeba przyznać, że złoto zawsze ma wartość, nawet w sytuacjach skrajnie niekorzystnych, jak to było w naszym kraju za okupacji niemieckiej lub sowieckiej. Złota nie da się tak po prostu dodrukować, jego ilość jest bardzo ograniczona, więc w długim okresie jego wartość zawsze musi rosnąc.

Poza tym, złoto jest akceptowane na całym świecie i w razie konieczności opuszczenia swojego kraju, można być pewnym, że złoto pozwoli rozpocząć nowe życie w innym miejscu.

Ale i jest druga strona medalu, gdyż na złocie oraz innych surowcach może niekiedy naprawdę dużo zarobić, ale także czasami sporo stracić. W związku z tym, warto łączyć te dwie opcje, czyli traktować złoto jako ochronę kapitału oraz jako potencjalnie zyskowną inwestycję.
Złoto więc powinno stanowić podstawę portfela inwestycyjnego, przede wszystkim na czas bessy na giełdzie. To naprawdę ciekawe, ale przez ponad czterdzieści lat notowań, złoto przyniosło prawie 9% zysku, średnio w ciągu roku. Oznacza to, że posiadanie około 15% złota w swoim portfelu inwestycyjnym na pewno pozytywnie wpłynie na końcową skumulowaną stopę wzrostu.

Inwestowanie w złoto

Sztaba złota

Sztaba złota

Trzeba pamiętać, że inwestycja w złoto wymaga dogłębnego spojrzenia na dwie kwestie, Mianowice na samą cenę złota, jak i wykres kursu złotówki do dolara, ponieważ cena złota na londyńskiej giełdzie jest podawana właśnie w dolarach amerykańskich. Oznacza to, iż złoto traci na wartości, kiedy zyskuje dolar, a kiedy dolar traci, to i złoto zyskuje. Co z tego wynika dla inwestora? Zysk następuje wtedy, kiedy złoto zdecydowanie szybciej zyskuje, niż traci dolar albo też ma miejsce odwrotna sytuacja.

Jaka inwestycja w złoto jest najbardziej opłacalna?

Sztabki złota

Sztabki złota

Niektórzy decydują się na zakup rozmaitych certyfikatów odwzorowujących kursy złota na giełdzie londyńskiej, jednak zdecydowanie najbardziej opłacalny wydaje się zakup sztabek lub monet złotych. Należy przy tym wyrażanie podkreślić, że wszelkiego rodzaju złota biżuteria, figurki lub inne przedmioty ze złota mają dość niską próbę i z reguły kosztują więcej niż złoto w nich zawarte. Oznacza to, że sprzedaż złotego pierścionka z reguły wiąże się z dużą stratą, jeżeli sprzedawać go jako złoto. Również wszelkiego rodzaju numizmaty niekoniecznie okazują się dobrą inwestycją. Owszem, mogą mieć wartość kolekcjonerską, ale nie inwestycyjną.

Profesjonalne inwestowanie w złoto oznacza więc zakup markowych sztabek złota (duże inwestycje) oraz monet bulionowych (mniejsze inwestycje). W przypadku tych pierwszych, na pewno zakup jakichś regionalnych sztabek będzie dużo tańszy, ale może też rodzić problemy z ewentualnym ich zbyciem (ze względu na małą rozpoznawalność). Dlatego też, lepsze jest inwestowanie w złoto bardziej znane, np. sztabki wybite przez Umicore, Heraeus lub PAMP.

Na koniec jedna uwaga. Jeżeli ktoś ma mniejszy portfel inwestycyjny niż 10 000 zł, to raczej powinien skupić się na inwestycjach w inne kruszce, np. srebro. I jeszcze jedno, inwestowanie w złoto lub inne kruszce należy rozpocząć po zbudowaniu solidnego funduszu awaryjnego, np. na koncie oszczędnościowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


9 − = jeden