Sprytne finanse

Rzetelne i strawnie podane informacje ze Å

Fundusze emerytalne

Fundusz emerytalny jest drugim filarem w systemie emerytalnym w naszym kraju, powstały w ramach reformy systemu emerytalnego. To do nich trafiają, poprzez ZUS, składki, które są płacone przez naszych pracodawców. Od tego jak dobre jest OFE zależy wielkość kapitału, który został zgromadzony przez późniejszych emerytów oraz wydzielonej z niego emerytury dla nich.

OFE jest takim systemem, w którym każdy człowiek, który pracuje ma swoje własne konto, na które są odkładane na niego składki.

Czy środki zgromadzone w OFE są dziedziczne?

Tak, podlegają dziedziczeniu lub poprzez wskazanie członka Otwartego Funduszu Emerytalnego, nabyciu przez inną osobą po jego śmierci. Połowa środków jest także przelewana na konto OFE małżonka, jednak jeśli współmałżonek nie ma konta w OFE, to odziedziczenie połowy kwoty jest powiązane z obowiązkiem założenia konta.

Co jeśli nie jestem zadowolony z mojego OFE?

Wszyscy członkowie funduszu mają prawo do tego, aby zmienić OFE raz na trzy miesiące. Można zmienić go w każdym momencie i wystarczy złożyć deklarację w innym OFE. Nie musimy także przekazywać informacji o zmianie funduszu. Nowe OFE zrobi to za nas.

Ważną kwestią jest to, że jeżeli zrezygnujemu z naszego funduszu w ciągu 2 lat od zawarcia umowy to należy niestety uiścić opłaty karne. Wynoszą one tyle samo dla wszystkich OFE. Zasada jest następująca a mianowicie jeżeli nie jesteśmy w funduszu dłużej niż 12 miesięcy to będziemy musieli zapłacić 160 złotych, a jeżeli dłużej niż rok ale mniej niż 24 miesiące to jesteśmy winni zapłacić 80 złotych. Te kwoty należy wpłacać na konto bankowe PTE. Trzeba jednak pamiętać, że tą opłatę należy uregulować w ciągu 2 tygodni inaczej nie przejdziemy do innego funduszu.

Jest jeszcze jedna wada, która ujawnia się przy chęci zmiany OFE. Możemy stracić wszystkie specjalne przywileje jakie mieliśmy jako stały klient naszego poprzedniego funduszu.

Z jednej strony źle, że różne zasady utrudniają zmianę OFE, ale z drugiej strony jedynie ci, który do końca przemyśleli swoją decyzję i są na to zdecydowani zmieniają swój fundusz emerytalny.