Sprytne finanse

Rzetelne i strawnie podane informacje ze Å

Konta bankowe

Rodzaje kont bankowych.

Obecnie na rynku jest wiele kont bankowych. Wielu ludzi odeszło już od składowania pieniędzy w przysłowiowej skarpecie i woli mieć je na rachunku bankowym. Konta zakłada się już dla nastolatków, którzy mają od trzynastu do osiemnastu lat, na firmę, osobiste, oszczędnościowe… To jedne z wielu rodzajów kont bankowych.

Konta młodzieżowe

Jest to dobra opcja dla rodziców, którzy chcą by ich dzieci nauczyły się korzystania z konta bankowego. Główną korzyścią otworzenia tego typu rachunku jest fakt, że do konta ma dostęp nie tylko dziecko ale także rodzice. Można bez problemu sprawdzić historie oraz stan konta. Dodatkową korzyścią jest możliwość przelewania pieniędzy przez na przykład dziadków dziecka no i też młody człowiek nie musi nosić pieniędzy w gotówce. Ma do tego plastikową kartę, dzięki której może wygodnie wypłacać swoje pieniądze. Obecnie dzieci nie muszą już nawet pamiętać hasła. Wystarczy jeżeli ich karta płatnicza ma opcję płatności zbliżeniowej do 50zł.

Konta firmowe

Jak sama nazwa wskazuje te rachunki są otwierane na firmę. Główną ich zaletą jest to, że ułatwiają prowadzenie księgowości. Pomagają też łatwo oddzielić operacje firmowe od prywatnych. Ich prowadzenie jest nierzadko droższe niż konta osobistego.

Konto osobiste

Jest to konto dla osób fizycznych. Umożliwiają dostęp do zarobionej gotówki. W dużej ilości banków, prowadzenie go nie wiąże się z wysokimi kosztami. Jest to dużo lepszy sposób na przechowywanie pieniędzy niż przysłowiowa skarpeta.

Konto oszczędnościowe

Zazwyczaj charakteryzuje je to, że w przeciwieństwie do lokaty, są zakładane na czas nieokreślony. Kiedy mamy dosyć znaczną sumę pieniędzy, to pozwala nam na nich zarabiać określony procent. Obecnie można znaleźć konta oszczędnościowe, których oprocentowanie wynosi nawet do pięciu procent.

Konto wspólne

Jest to dobre rozwiązanie dla ludzi żyjących razem po lub bez ślubu. Pozwala kontrolować i planować finanse gospodarstwa domowego. Pozwala wspólnie decydować o tym jaką kwotę należy oszczędzić. Niekiedy jego prowadzenie jest dużo tańsze niż posiadanie dwóch kont.