Sprytne finanse

Rzetelne i strawnie podane informacje ze Å

Bankowe konta firmowe

Czy konieczne jest zakładanie konta firmowego przy prowadzeniu małej firmy?

Kiedy zakładamy swoją pierwszą działalność gospodarczą jedna kwestia nie może dać nam spokoju. „Czy aby powinienem założyć jeszcze jedno konto bankowe na firmę?” Odpowiedź jest banalnie prosta- nie ma takiej potrzeby. Do prowadzenia działalności gospodarczej nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystywać prywatny rachunek do wykonywania rozliczeń powiązanych z działalnością gospodarczą.

Brak przepisu

Obecnie polskie przepisy prawa nie wymuszają na przedsiębiorcy tego, by posiadał konto firmowe do rozliczania swojej firmy. Sami możemy zdecydować o tym czy chcemy mieć osobny, wydzielony rachunek tylko do prowadzenia firmy czy też wolimy zostać przy dotychczasowym. Co prawda konta firmowe mogą dużo ułatwiać oraz niekiedy wraz z ich prowadzeniem mamy dodatkowe korzyści, których nie znajdziemy w rachunku prywatnym.

Należy także pamiętać, że w niektórych bankach prowadzenie firmy na rachunku osobistym jest niezgodne ich regulaminem.

Korzyści płynące z posiadania osobnego konta firmowego.

Istotną korzyścią, która wypływa z faktu posiadania rachunku firmowego jest fakt, że pozwala oddzielić transakcje firmowe od prywatnych, co pozwala oszczędzić nerwów w razie jakichkolwiek kontroli skarbowych, gdyż urzędnicy mają obraz tylko firmowych operacji i nie mogą skontrolować naszych prywatnych. Jest to także korzystne przy sytuacji, kiedy przedsiębiorca otrzymuje wynagrodzenie z innych źródeł.

Rachunek firmowy ułatwia także prowadzenie księgowości. Podczas sytuacji, kiedy zaciągamy kredyt na naszą działalność gospodarczą to jest nam dużo łatwiej wliczyć odsetki oraz opłaty związane z prowadzeniem konta w koszty firmy.

Wady związane z prowadzeniem rachunku firmowego.

Główną wadą jest to, że prowadzenie konta firmowego wiąże się z zapamiętywaniem kolenych pinów i haseł.

Prowadzenie takiego rachunku jest również nierzadko dużo droższe niż kiedy posiadamy konto osobiste. Rachunki firmowe mają zazwyczaj wyższe opłaty miesięczne i prowizję za wykonane transakcje niż konta osobiste, co jest niewątpliwym minusem.